Sağlık Bilgileri

Daha Verimli Çalışmak İçin Gereken 10 Rutin

Temmuz 23, 2018 3 min read

Daha Verimli Çalışmak İçin Gereken 10 Rutin

Okuma Süresi: 3 Dakika

Güne uyandığınızda kendinize ilk soracağınız soru “Bugün son günüm olsaydı, ne yapmak isterdim?” olsun! Bugün son gününüzmüş gibi, en enerjik halinizle başlayın güne.Yapacak çok şey var, ertelemeye gelmez!

 

sporun-önemi
sporun önemi

1-) Güne sporla başlayın

Yapılan araştırmalara göre günlük iş planına başlamadan önce egzersiz yapan kişilerin daha pozitif ve çözüm odaklı olduğu görülmüştür. Vücudu en az 10 dakika boyunca hareket ettirmek, beyni dinlendiren ve kontrolün sizde olmasını sağlayan en büyük etkendir. Enerjinizi gün boyu en üst noktada tutmak istiyorsanız güne mutlaka egzersiz ile başlayın.

Limon-suyu
Limon suyu

2-) Limon suyunu denediniz mi?

Sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız limon suyu içmek fiziksel ve mental enerjinizi keskinleştirerek daha hızlı hareket etmenizi sağlar. Aynı zamanda limon suyu midenizde besin emilimini arttırarak gün boyu doğal enerji kaynağınızı yeniler.

3-) Kahvaltıya kadar kendinizi ekranlardan uzak tutun

Sabah kalkar kalmaz ilk işiniz bildirimlerinizi kontrol etmekse; dikkatinizi kaybetmeye bir adım daha yaklaştınız demektir. Değerli ilk dakikalarınızı sizi daha çok sakinleştiren melodilerle birlikte geçirmenizde fayda var. Pencereden dışarı bakarak uyanmak günün geri kalanında odaklanma sorununuzu ortadan kaldıracaktır.

Kahvaltinizi-gecistirmeyin
Kahvaltinizi-gecistirmeyin

4-) Kahvaltıyı geçiştirmeyin

Sabah erkenden uyanıp kahvaltı yapmak uzak ve zahmetli bir iş gibi gözükse de ertelenmemesi gereken en önemli unsurlardan biri. Düzenli ve gerçek bir kahvaltı yapan bireylerde kan şekeri düşüklüğü ve obezite gibi risklerin görülme olanağı daha düşük. Verimli bir günün anahtarı sağlıklı bir kahvaltıdan geçiyor. Enerjinizi artırıyor, hafızayı güçlendiriyor ve gün boyu dinç kalma aşamasında yadsınamaz bir destek sağlıyor.

5-) Günlük plan ve hedeflerinizi belirleyin

Araştırmalara göre somut hedefler belirlemiş kişilerin daha büyük bir özgüvene ve daha kalıcı ve sağlıklı kararlar verme yetisine sahip oldukları görülmüştür. Alacağınız küçük notlar ya da günlük iş planı listeleri hem size zaman kazandıracak hemde daha verimli bir gün geçirmenizi sağlayacak.

gunluk-plan-hedefler
gunluk plan hedefler

6-) Çalışma alanınız temiz ve düzenli olsun

Dağınık ve kirli ortamlar hem dikkat dağıtır hemde çalışma şevki vermez. Bu da sizin verimliliğinizi ve enerjinizi düşürür. Konstrasyonunuzu sabit tutmak ve dış etkenlerden olumsuz etkilenmemek için çalıştığınız alan daima ferah ve temiz olsun.

7-) Sabah toplantılarının kontrolden çıkmasına izin vermeyin

Zihinleri yorulmamış insanları sabah toplantısında bir araya getirmek doğru bir davranış olsa da, sürenin iyi ayarlanması gerekir ve günün ilk saatlerinin tümü sabah toplantılarıyla geçirilmemelidir. Sabah programlarının kontrolünü elde tutmak size hem zaman hemde verim kazandırır.

😎 Birden fazla işe aynı anda koşturmayın

Birden fazla görevin sorumluluğunu aynı anda üstünüze almak verimliliğinizi, odağınızı ve enerjinizi düşürür. Çok çalışmak adı altında yapılan bu hata sizi geriye götürmesin . İşlerinizi belli bir önem sırasına göre listelemek ve günü gününe planlar yapmak sizi bu karmaşadan kurtaracak ve başarı düzeyinizi olumlu yönde etkileyecektir.

9-) Hayır demeyi öğrenin

Verimli sabah saatlerini koruyacak en önemli kelime ‘’Hayır’’ dır. Plan ve programınızı geciktirecek ya da erteyecek durumlarda nazikçe hayır demek ve reddetmeyi öğrenmek size ciddi bir zaman kazandırır ve stres seviyenizi düşük tutar.

10-) Hepsini bir araya getirin!

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir