Kısa Sağlık Bilgileri

Bu Öneriler Ramazanda Kilo Almayı Önlüyor

Temmuz 27, 2018 3 min read

Bu Öneriler Ramazanda Kilo Almayı Önlüyor

Okuma Süresi: 3 Dakika

Ramazan ayında beslenme düzeninde ciddi bir değişiklik olduğundan dolayı vücutta bu değişikliğe anlam verememektedir. Sağlıklı bir ramazan süresi geçirmek ve kilo almadan formda kalmak için bazı önemli noktalar vardır. Ramazan ayında kilo vermek isteyenler için ufak önerilerimizi keyifle okuyabilirsiniz.

1-) Sahurda 3 Hurma ve Ceviz Tüketin

Ramazan ayının vazgeçilmez yiyeceği olan hurma özelliklede iftarda çoğu sofralarda yerini almaktadır. Hurma sahurda tüketildiği zaman vücudun istemiş olduğu gerekli enerjiyi sağlar ve kişide tokluk hissi yaratır. Hem iftarda hem de sahurda düşen kan şekerini dengelemek adına 3 tane hurma tüketilebilir. Sahur için sağlıklı ve kişiyi tok tutacak bir diğer besin ise cevizdir. Ceviz, içermiş olduğu omega 3 yağ asitleri ile uzun bir süre tokluk hissi yaratmaktadır. Sahurda 3 tane ceviz tükettiğiniz zaman gün boyu tokluk hissi ve vücudun enerji almasını bunun sonucundan da gününüzün çok zorlu geçmemesine neden olacaktır.

ceviz-tuketmek
ceviz-tuketmek

2-) Sahuru Ana Yemek İle Yapmayın

Sahur yapıldıktan çok kısa bir süre sonra yatılacağı için sahuru hafif yemekler ile geçirmek çok doğru bir karar olacaktır. Sahurda ana yemek olarak geçen ağır yemekleri tüketmek kilo almanıza neden olacağı gibi vücutta rahatsızlığa da neden olacaktır. Sahurda hafif yemekler tercih edilmelidir. Bu yemekler tercih edildiği zaman vücut bunları daha kolay hazmeder ve daha kolay yakar. Sahurda haşlama, omlet ve menemen şeklinde hafif yemekler ile geçirilmelidir. Salam sucuk gibi yiyecekler yerine yağsız lor ve beyaz peyniri bol yeşillik içeren kahvaltılık ürünler tercih edilmelidir.

hazir-corba
hazir-corba

3-) İftarda Kremalı ve Hazır Çorbalardan Uzak Durun

Vücut uzun bir süre aç kalacağı için iftarda öncelikli olarak bir hurma ile başlayınız. Daha sonra ise çorba tercih ediniz. Ancak bu çorba tercihini ezogelin, mercimek ve tahıl gibi kremasız çorbalardan yana kullanınız. İçerisinde katkı maddesi olan çorbalar kilo almanıza sebebiyet vermektedir. Ayrıca içermiş oldukları yüksek tuz oranı ile vücudun ödem tutmasına neden olmaktadır.

yuksek-kalori
yuksek-kalori

4-) İftarda Kalorisi Yüksek Besinleri Azaltın

İftarda mümkün olduğunda çorba içildikten 15 dakika sonra ana yemeğe geçiniz. İftarda yapılan en büyük hatalardan biriside enerji ve kalorisi yüksek olan besinlerin bir anda tüketilmesidir. İftarda kalorisi yüksek olan besinlerin bir anda alınması kilo alınmasına ve midede rahatsızlanmaya neden olacaktır. İftar yemeklerinde hafif yemeklerin olması ızgara, zeytinyağlı gibi besinlerin normal porsiyon şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Örnek verecek olursak eğer 1 tabak zeytinyağlı yemeğin yanına 2 adet köfte büyüklüğünde et ve salata yeterli olacaktır.

5-) İftar ve Sahur Arası Ara Öğün Yapın

ftardan 2 ya da 3 saat sonra ara öğün yapabilirsiniz. Bu ara öğünün faydalarından bir tanesi de yavaşlamış olan metabolizmayı tekrar hızlandırmaktır. Bu ara öğünde de ağır gıdalar yerine ananas, kayısı ve kiraz gibi meyveler 1 bardak süt ya da 1 kâse yoğurt tüketilebilir.

ara-ogun
ara-ogun

Ramazanda Sağlıklı ve Formda Kalmak İçin Bunlara Dikkat Edin

  1. Sıvı kaybı ve akabinde kabızlık yaşamamak için iftar ve sahur arası en az 10 bardak su tüketiniz.
  2. Az kalori almak düşüncesi ile kesinlikle sahuru atlamayınız.
  3. Kızartma ve kavurma gibi yağlı ağır yemeklerine iftar ve sahurda yer vermeyiniz.
  4. İftarda şerbetli tatlı yerine 3 top kadar dondurma tercih ediniz.
  5. Gazlı içecekler yerine 1 bardak kadar şekeri az meyve kompostosu tercih ediniz.
  6. Gün içerisinde kaybolan mineral ve vitamini dengesini düzeltmek için iftardan 1 saat sonra 1 bardak maden suyu tüketiniz.
  7. İftardan sonra hafif tempolu bir şekilde 45 dakika kadar yürüyüş yapınız.

Görüntülenme: 188

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir