Kasko Sigortası Trafik Sigortası

Araç Sigortalarında Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Mart 16, 2019 5 min read

Araç Sigortalarında Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Okuma Süresi: 5 Dakika

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Ülkemizde araç kullanımının her geçen gün artması birçok hizmeti de beraberinde getirmektedir. Özellikle araç kullanıcılarının daha dikkatli araç kullanmalarına yönelik düşünülmüş bu hizmetler ile daha huzurlu trafik ortamına kavuşmak kolay bir hal alıyor. Bu hizmetlerin başında gelen ve sürücülerin daha dikkatli araç kullanmalarına imkân sağlayan hasarsızlık indirimi tüm motorlu araçları kapsayan bir uygulamadır.

Her yıl yenilenmek zorunda olan sigorta poliçeleri, olası bir kaza durumunda araç hasarını karşılamaya yönelik sigorta poliçesinde ki teminatlar kapsamında yaptırılan bir işlemdir. Bir yıl içerisinde herhangi bir kaza vb. bir olay ile karşılaşılmadığı durumda bir sonraki poliçe döneminde sigortalıya tanınan indirimlerin bütününe hasarsızlık indirimi denilir.

İndirimden yüksek oranda faydalanabilmenin temeli ise poliçe süresi boyunca aracın hasara uğramamış olması gerekir. Az hasar ya da hiç hasarsız bir şekilde poliçe süresini doldurmak demek bir sonraki poliçede hasarsız indiriminden ciddi oranda faydalanmak demektir. Bu yazımızda sizlere hem trafik sigortalarında hasarsızlık indirim uygulamlarından hemde kasko sigortalarındaki hasarsızlık indirim oranlarından bahsedeceğiz.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Hakkında Detaylar

Hasarsızlık indiriminden faydalanmak isteyen sigortalı hem trafik sigortası hem kasko sigortalarında bu imkândan mahrum kalmaz. İndirimden faydalanabilmek için ilk defa trafiğe çıkmamış olmanız gerekir. Ülkemizde trafik sigortası tüm motorlu araçlara yapılması zorunlu olduğu için herhangi bir kaza durumunda üçüncü kişiye karşı meydana gelecek tüm sorumluluklar güvence altına alınır.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Hasarsızlık indiriminden trafik sigortasında da faydalanmak demek sigorta için ödenecek bedelde indirim anlamına gelir. Sigortalı ne kadar dikkatli bir araç kullanırsa bir sonraki poliçede daha az sigorta bedeli ödeyerek bütçesine de katkı sağlar. Trafik sigortası hasarsızlık indirimi aktarımı süresi kaza yapmadığınız sürece devam etmektedir.

trafik-sigortasinda-hasarsizlik-indirimi

Zorunlu Trafik Sigortasında Uygulanan Hasarsızlık İndirim Oranlarının Tablosu

Sigorta şirketlerinden zorunlu trafik sigortanızı aldıktan sonra , sigorta şirketlerinin sizlere vereceği trafik sigortası hasarsızlık indirim oranları aşağıdaki gibidir.

YılBasamak NoHasarsızlık indirimi (%)Prim Artırımı (%)
4745
3630
2515
14
2350
32100
41150

Hasarsızlık İndiriminin Detayları

Ülkemizde ehliyeti ile ilk defa trafiğe çıkan sigortalı ile uzun yıllar araç kullanan sigortalı ayrı tutulur. Hasarsızlık indiriminde de bu göz önünde bulundurularak indirimler hesaplama yapılır. Trafik sigortalarında da uygulanan hasarsızlık indirimi 7 farklı basamakta değerlendirilir. Belli oranları ve basamakları olan bu indirimler kaza yapılma sayısına da bağlıdır.

Örneğin sigortalı poliçenin başladığı yılda kaza yapmazsa 5.basamakta çıkar ve %15 oranında indirimden faydalanır. İkinci yılda yapmazsa 6.basamakta olur ve %30 oranında indirimden, üçüncü yılda kaza yapmazsa %45 oranında indirimden faydalanır.

Kaza yapmayan sürücüler için hal böyle iken kaza yapan sigortalılarda ise ilk kazada 3.basamağa inerek %50 oranında prim artırımı yapılır. İkinci kazada %100 üçüncü kazada da %150 oranında prim artırımı yapılır. Her kazada sigorta şirketinin riskleri de bir o kadar artar. Bu yüzden de sigorta şirketi tüm ihtimal ve riskleri göz önünde bulundurarak hesaplamalar yapar.

Araç Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi

Kasko ülkemizde zorunlu olmayan ancak siz başka bir araca zarar verdiğinizde sizin masraflarınızı karşılayan sigorta ürünüdür. Aracın bir başka araca çarpması, çalınması ya da duran bir halde hasara uğraması durumunda kasko devreye girerek tüm masrafları üstlenebilir. Araç Kasko sigortasında hasarsızlık indiriminden faydalanmak için bir yıllık poliçe süresinde aracın hasara uğramamış olması gerekir.

Kaskoda hasarsızlık indiriminin geçerli olmadığı tek durum aracın hasara uğramasıdır. Kaskoda hasarsızlık indirimleri hesaplanırken her sigorta kendi çapında indirimler uygular. Bu indirimlerin çoğu; sürücünün trafikte kaç yıldır aktif araç kullandığı, aracın modeli, markası ve yaşı önemlidir.

kasko-sigortasinda-hasarsizlik-indirimi

Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirim Oranlarının Tablosu

Sigorta şirketlerinden kasko sigortanızı aldıktan sonra , sigorta şirketlerinin sizlere vereceği araç kasko sigortası hasarsızlık indirim oranları aşağıdaki gibidir.

Sigortalı Kalınan SüreOran
İlk 12 aylık kasko sigorta süresi sonunda kazasız yenilemelerde30%
İkinci 12 aylık kasko sigorta süresi sonunda kazasız yenilemelerde40%
Üçüncü 12 aylık kasko sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemelerde50%
Dördüncü 12 aylık kasko sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemelerde60%

Hasarsızlık İndirimden Kimler Faydalanabilir?

Hasarsızlık sigortası kapsamında gereken şartlar her sigorta şirketinde farklılık göstermektedir. Örneğin sürücü aracında iken hiçbir kazaya karışmadıysa veya sebebiyet vermediyse hasarsızlık indirimi aktiftir. Bazı şirketler hırsızlık sebebiyle aracın hasara uğraması ya da içerisinden herhangi bir parçasının çalınması durumunda bir defaya mahsus zararı karşılarken indirim hakkının devamını sağlar.

Bazı şirketler de oluşan hasarı karşılarken onarım bedeli talep eder. Onarım bedelini sigortalıdan tahsil ederken aynı zamanda hasarsızlık indiriminde de herhangi bir değişiklik yapmaz. Bir yılı geçmiş ve kaza yapmamış sigortalıya bir sonraki yıllarda kaza durumunda indirimlerden faydalandırırken küçük çaplı hasarları da karşılayabilir. Kısacası hasarsızlık indiriminden faydalanmak için en önemli şart aracın hasara uğramamış olmasıdır. Tüm sigorta şirketlerinde hasarsızlık indirim şartı budur.

Poliçe primlerinizi ciddi oranda aşağıya çeken ve sigortalının kar etmesine olanak sağlayan bir uygulamadır. Hasarsızlık indiriminden faydalanmak için her yıl poliçenizi de yenilemeniz gerektiğini bilmelisiniz. İlk defa poliçe yaptırıp trafiğe çıkacak kişiler de bu indirimden kesinlikle faydalanamaz.

Aracın Bir Başka Kişiye Devredilmesi Durumunda Hasarsızlık İndirimi

Sigorta poliçesi aracın sahibine düzenlenir. Dolayısıyla aracın satılması durumunda poliçe de sona erecek poliçe süresince kullanmadığınız primlerde tarafınıza iade edilecektir. Aracın poliçesini yeni yaptırmış dahi olsanız poliçe sona erdiği gibi yeni araç sahibinin sıfırdan bir poliçe yaptırması gerekir. Araç sahibi eğer vefat ettiyse aracın tüm hakları varislerine geçecektir.

Yeni Araç Sahibinin Hasarsızlık İndirimi

Mevcut aracınızı yeni bir araç ile değiştirmek istediğiniz durumda aktif olan poliçeniz yeni araca devrolunacaktır. Buna bağlı da hasarsızlık indiriminiz yeni araçta da aktif hale gelecektir. Hasarsızlık indirimi araca değil kişiye tanınmış bir haktır. Bu yüzden de eski aracınızda kazandığınız indirim hakkınız yeni aracınızda da devam edecektir.

Hasarsızlık İndirimi Neden Sona Erer? Hasarsızlık indirimi hakkı nasıl kaybedilir ?

Aracınız eğer ki bir kazaya karıştıysa hasarı poliçeniz karşılayacağı için hasarsızlık indirim hakkınız da devre dışı olacaktır. Bir sonraki yıl bu indirimden ne yazık ki faydalanamazsınız. Eğer ki kaza sonucu ortaya çıkan hasar bedeli tarafınızca ödenirse bu durumda hasarsızlık indiriminiz bir sonraki yılda devam edecektir.

Hasarsızlık İndiriminin Bozulmadığı Haller

Küçük çaplı bir kazaya karışmanız durumunda oluşan maddi bedel tarafınızca ödenirse hasarsızlık indiriminiz halen devam edecektir. Bunun dışında kazaya karıştınız ve karşı taraf 8/8 suçlu ise hasarsızlık indirim hakkınız vardır. Camın kırılması veya aracın içerisinden herhangi bir aksesuarın çalınması durumunda da hasarsızlık indirimi devam ediyor olacaktır. Kısaca şöyle demek gerekirse poliçenizin başladığı andan itibaren kazaya karışmadıysanız hasarsızlık indirimi hakkının bir sonraki yıl mutlaka uygulanacaktır.

Hasarsızlık indirimi araca mı kişiye mi veriliyor ?

Hasarsızlık indirimi araçlara değil, ehliyet sahibi olan kişilere tanınmış bir haktır.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 10 Average: 4.9]

bisigortaci.com Blog Editörü
22 Comments
 1. Erdal

  Merhaba .2 yıldır aracim var.kaza yaptım. 2000 tl trafik sigortası ödedim. Şimdi yeni araç alacağım, fakat aracı eşimin üzerine yapacağım fiyat çok yüksek çıktığı için. Burda sorum. Benim bu hasarım tc kimlik numarmda saklı kalıyor diye biliyorum. Peki kaç yıl sonra bu siliniyor acaba. Yardımcı olurmusunuz.

 2. MAHMUT BURAK GENCEL

  Bir otomobilim vardı ve Mayıs 2019 da sattım. Ruhsatta kamyonet geçen bir minibüs aldım. Trafik sigortası için hasarsızlık indirimi bu araca yansır mı?

 3. Cem

  10 yıllık aracımla ilk defa kaza yaptım hata bendeydi trafik sigortası hasarsızlık kademem bu durumda nasıl etkilenir

  • Bisigortacı Asistanı

   Merhaba Cem Bey, Öncelikle geçmiş olsun, 10 yıldır aynı aracı kullanıyorsanız, hasarsızlık kademeniz muhtemelen 7. basamaktır. Eğer bir kazanız olduysa ve kusurluysanız hasarsızlık kademeniz bir basamak düşerek 6. kademeye geriler.

   • Cem

    Çok teşekkür ediyorum

 4. serkan bilgici

  Sigorta pirim borcu yüksek çıktığı için aracımı yaklasık 3 yıl önce babama devrettim. Şimdi yeni bir araç aldım. Bu araca sigorta yaptırmak istediğim zaman 3 yıl önceki kazaların trafik sigortasının fiyatını yükseltir mi?

  • Bisigortacı Asistanı

   Merhaba Serkan Bey, Geçmiş tüm kriterler göz önünde bulundurularak trafik sigortası fiyatları oluşturuluyor. Yeni aldığınız aracı uzun yıllar kullanarak hasarsızlık indirimi hak edebilirsiniz.

 5. Murat Yavuz

  Zorunlu olarak yatırdığımız sigorta primlerinde en azından bu şekilde bir hasarsızlık indirimden faydalanabilmemiz güzel birşey.

 6. Çağla B

  3 yıldır trafik sigortam var, hiç trafik kazası yapmadım. 2019 yılında trafik sigortamda ne kadar hasarsılık indirimi vardır ? Nasıl öğrenebilirim ? Yardımcı olur musunuz ?

  • Bisigortacı Asistanı

   Merhaba Çağla Hanım, Trafik sigortanızın yenileme süresi geldiğinde sigortacınıza danıştığınızda hasarsızlık indirim oranınızı söyleyecektir. Yada yukarıda hazırladığımız tablolara bakabilirsiniz.

 7. Turgut Kavaklı

  Hasarsızlık indirimi ile ilgili çok iyi yazı olmuş..

 8. Önder Çoban

  Hasarsızlık indirimi önemli bir şey. İyi kullananları ödüllendirmek lazım!

 9. Saadettin T.

  Trafik sigortasında hasarsızlık indirimimi nasıl alacağım?

  • Bisigortacı Asistanı

   Trafik sigortanızı yaptırdığınız sigorta acentesinden yenilemeniz geldiği vakit, hasarsızlık indirimi için bilgi alabilirsiniz

 10. Deniz Çağbayır

  Hasarsızlık indirimi hakkında İnternette bulduğum en açıklayıcı yazı. Özellikle tablolar çok yardımcı oldu. Ellerinize sağlık. Harika!

 11. bahar

  Faydalı bir yazı olmuş. Hasarsızlık indirimi hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim

 12. Mehmet Akpınar

  Merhaba. Bu bilgilendirici yazı için çok teşekkür ederim. Daha önce hiç kaza yapmadım ancak yaptığım sigorta poliçelerinde herhangi bir hasarsızlık indirimi söz konusu olmadı. Bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim? Teşekkür ederim..

 13. Barış Korkmaz

  Daha önce kaza yapmadım hasarsızlık indirimimi nasıl öğreneceğim?

  • Bisigortacı Asistanı

   Trafik sigortanızın yada araç kasko sigortanızın yenilemesi geldiğinde sigortacınıza danışarak öğrenebilirsiniz.

 14. Buğra Yazar

  Çok aydınlatıcı bir açıklama olmuş. Araç kasko sigortasında böyle hasarsızlık indirimlerinin olması güzel. Dikkatli sürücü daha çok hasarsızlık indirimi almamı bence.

 15. Selma Ulusoy

  Merhaba.Oldukça faydalı bir yazı olmuş.Ben bu hasarsızlık indirimiden haberdar değildim.2 yıldır aracım var. Hiç kaza yapmadım. Acaba sigorta indirimden % kaç faydalanabilirim? Teşekkürler...

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir