Otomobil Trafik Cezaları

Araç Muayene Ücretleri 2019 Yılı Güncel

Mart 20, 2019 6 min read

Araç Muayene Ücretleri 2019 Yılı Güncel

Okuma Süresi: 6 Dakika

Araç Muayene Ücretleri Türkiye’de araç muayenelerinden resmi olarak sorumlu tek kuruluş olan TÜVTÜRK ile ilgili bakanlıklar ve daire başkanlıklarının istişareleri sonucu belirlenir. Araç muyane işlemleri, araçların yaşına ve türüne göre ücret ve süreleri değişmek üzere, Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca, yasal bir zorunluluktur. Ayrıca araç muayene tarihini geciktiren araçlar veya yaptırmayan, trafik denetimlerine girmeleri durumunda yasa gereği para cezası ile cezalandırılır.  Bununla birlikte yine muayene tarihi gecikmesi durumunda, takip eden muayene işlemlerinde Araç Muayene Ücretleri için gecikme zammı ödenmesi gerekir.

Son fiyat güncellemelerinden sonra bir otomobil için belirlenen araç muayene ücreti 279,66 TL olmuştur.

Araç muayeneleri, TÜVTÜRK’ün yetkilendirdiği profesyoneller tarafından yapılan kontroller neticesinde sonuçlandırılır. Araç durumuna göre ortaya koyulan raporlarda kusursuz, hafif kusurlu, kusurlu ya da emniyetsiz şeklinde kayda geçiriliyor ve raporlar düzenleniyor.

tuvturk-arac-muayene-fiyati

Araç Muayene İşlemine Tabi Olan Araçlar ve Araç Muayene Ücretleri

Araç TürüFiyat
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıtlar,
Römork ve Yarı-Römorklar
279,66 ₺
Otobüs, Kamyon, Çekici, Tanker377,66 ₺
Traktör (Römorklu/Römorksuz), Motosiklet, Motorlu Bisiklet142,78 ₺

Otomobil ile birlikte; minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıtlar, römork ve yarı-römorklar da 279 Türk Lirası 66 Kuruş şeklinde 2019 yılı için fiyatlandırılmıştır. Bu rakam bir önceki yıla göre yaklaşık 53 Liralık bir fark oluştuğu anlamına geliyor.  (2018 yılı Araç Muayene Ücretleri , otomobil grubu; 226,56TL)Otomobiller, motosikletler, kamyonlar, kamyonetler, minibüsler, otobüsler, tankerler, arazi taşıtları, traktörler, tankerler ve bu araçlara entegre olan römorkların araç muayene işlemlerinden geçmesi gerekir.

Traktör (römorklu ve römorksuz), motosiklet ve motorlu bisikletler için 2019 yılı Araç Muayene Ücretleri ise geçen yıla göre 30 TL seviyelerinde artış göstererek, 142,78 TL olarak belirlendi.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

2019 Araç Muayene Ücretleri otobüs, kamyon, çekici ve tanker grubu araçlar için 377, 60 TL oldu.

 

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir , Ne Zaman Yaptırılır?

Araç Muayene Ücretleri gibi araç muayene süreleri ve periyotları da araç tipine ve durumuna göre değişiklik gösterir.

Buna göre;

Binek ve resmi otomobiller ile birlikte bu araçlara ait römorklar araç yaşı 3 olduktan sonra her 2 yılda bir araç muayenesine girmek zorundadır. Bu noktada 0 yaşındaki araçların, muayene işlemine gerek kalmadan trafiğe çıkabileceğini anlayabiliyoruz.

Lastik tekerlekli traktör ve römorku için ilk 3 yaş kuralı geçerliyken, sonrasındaki muayeneler 3 yılda bir tekrarlanmalıdır.

Ticari araç, taksi, kamyon ve otobüs gibi motorlu taşıtlarda ise bu sürelerin daha da kısaldığını görüyoruz. Bu tür araçların, 1. Yaşı doldurduktan sonra her yıl araç muayenesine girmesi gerekir.

Son olarak motosiklet grubu, iki/üç tekerlekli motorlu taşıtlar ve bunlara ait römorklar için ilk 3 yaş dolana kadar muayene işlemi gerekmez. İlk 3 yaş tamamlandıktan sonra bu gruptaki araçlar, her 2 yılda bir araç muayenesine tabi olmalıdır.

2019-araç-muayene-ücreti

Araç Muayene Ücretleri Gecikme Zamları ve Ağır Kusurlu Araçlar

Araç muayenesi için belirtilen tarihlerin gecikmesi halinde, Araç Muayene Ücretleri üzerine gecikme zammı uygulandığını tekrar hatırlatalım.

Bu noktada, Araç Muayene Ücretleri için uygulanan gecikme zammı bütün araç grupları için aylık %5 faiz (güncel Araç Muayene Ücretleri üzerinden) şeklinde artmaktadır.

Bununla birlikte, muayene raporlarına “emniyetsiz” veya “ağır kusurlu” ifadeleriyle geçen araçların, muayeneden sonraki bir ay içinde eksiklerini tamamlayıp tekrar muayeneye girmesi halinde herhangi bir ücret ödemedikleri bilinmektedir. Bu sayede devletin, trafik güvenliğini ön planda tutarak vatandaşlarına eksikleri giderme adına kolaylık sağladığını söyleyebiliriz. Zira normal şartlarda her araç muayene randevusu için o yıl için belirlenen fiyatların ödenmesi gerekiyor.

Ağır kusurlu araç kategorisine, egzoz emisyon ölçümü muayenesi belgesi olmayan araçların da dahil olduğunu hatırlatalım. Bu da insan sağlığı ve çevre duyarlılığı konusundan ilgili kurumların attığı ciddi adımlardan biri olarak öne çıkıyor.

tuvturk-arac-muayenesi-icin-randevu

Araç Muayenesine Gitmeden Önce Neler Yapılmalıdır? TÜVTÜRK’den Nasıl Randevu Alınır ?

Araç muayene işlemlerinizden önce yapmanız gereken ilk şey randevu almaktır. Bu muayene randevusunu da işlemi yapmakla görevli TÜVTÜRK adlı kuruluştan alıyorsunuz. Araç muayene randevusu almak için muayene tarihinizin geçmesini beklemenize de gerek yok. Bu noktada, ülkemizdeki araç sahipleri TÜVTÜRK’ün online sistemlerinden veya çağrı merkezinden muayene randevularını alabiliyor. TÜVTÜRK çağrı merkezine (0850 222 88 88) ulaşmak Pazar günleri hariç saat 08:00–20.00 arası mümkün aynı saatler arasında randevu alma işlemlerinizi de yapabiliyorsunuz.

TÜVTÜRK’ün araç muayene merkezine gitmeden önce araç ruhsatı, trafik sigorta poliçesi, egzoz gazı ölçüm raporlarının da hazır bulundurulması gerekir. Eğer aracı muayeneye getiren kişi, aracın ruhsatta kayıtlı sahibi değil ise üzerinde TC Kimlik No’su bulunan nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport türü kimlik yerine geçen belgelerden birini yanında bulundurması gerekiyor.

Ek olarak, ödenmemiş trafik cezaları, OGS ihlal-kaçış cezaları vb. türü cezaların, muayene işleminden önce ödenmiş olması gerekiyor. Ayrıca egzoz gazı ölçümü raporu sunamayan araçların “ağır kusurlu” şeklinde kayda geçirildiklerini de hatırlatmak isteriz.

Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı

2018 yılına kadar ilk kez “Egzoz Gazı Salımı(emisyon) Ölçümü” yaptıracak araçlar için alınması zorunlu tutulan “Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı” belgesi ile ilgili uygulama günümüzde geçerli değildir.

Ancak yukarıda bahsettiğimiz “Egzoz Gazı Muayene Belgesi”ni bulundurmak halen zorunludur.

Egzoz-Muayenesi-ucreti

Egzoz Muayenesi Ücreti

Trafik kazaları ve bağlı kayıpların yanı sıra, motorlu taşıtların genel anlamda gezegenimizin sağlığını ciddi olarak tehdit ettiği biliniyor. İşte bu tehdidin en büyük kaynağı ise motorlu taşıtlar tarafından doğaya salınan zararlı gazlar. Hem ülkemizde hem de dünyada her geçen gün artan bireysel araç kullanımı ve bu araçların ürettiği gazlar, doğanın dengesini bozmakla kalmayıp, insan sağlığı için de doğrudan tehlike arz ediyor. Bu tehlikeler arasında kanser dahil olmak üzere özellikle akciğer ve solunum yolları ile alakalı birçok ciddi rahatsızlık bulunuyor. Bu nedenle ülkemizde araç muayenelerinin tamamlanabilmesi için araçların egzoz muayenesinden de geçmesi gerekiyor.

Bu sayede, araçlardan salınan zararlı gazların filtrelenerek, en aza indirildiği araç filtre sistemlerinin doğru çalışıp çalışmadığından emin olunuyor. Dolayısıyla ülkemiz ve gezegenimizin geleceği, insan sağlığının gözetilmesi adına topyekün bir önlem alınmış oluyor. Bu işlemin güncel ücreti ise 65 Türk Lirası şeklinde belirlendi.

Araç Muayenesinin Önemi – Neden Yaptırılır?

araç-muayenesi-neden-yapilir

Birçok araç sahibi Araç Muayene Ücretleri ile ilgilenmekten, bu işlemin neden yaptırılması gerektiği noktasına pek de kafa yormuyor. Zira yasal zorunluluk olarak getirilen bu tür uygulamalar bir süre sonra insanlar tarafından kanıksanıyor ve deyim yerindeyse “otomatiğe” bağlanıyor.

Bu noktada, Araç Muayene Ücretleri hakkında yeni rakamların konuşulduğu günlerde araç muayene işlemlerinin önemine de dikkat çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Ülkemiz -maalesef- trafik kazalarının dünya ortalamasına göre oldukça sık yaşandığı bir ülke olmasıyla öne çıkıyor. Bu noktada, ülkemizde her gün yaşanan kazalar incelendiğinde, birçok kazanın sebepleri arasında araç bakımlarının ihmal edilmesine bağlı durumlar olduğu gözleniyor.

Bu durumun uzun yıllardan beri farkında olan devletimiz de trafikteki huzuru ve güvenliği tahsis etmek adına bu tür uygulamaları yasal olarak zorunlu hale getirmiştir. Bu işlemlerin ihmal edilmesinin önüne geçmek amacıyla, belli süreler ve gecikme zamları uygulanmasının arkasında yatan asıl sebep de yine trafik düzeni ve güvenliğidir.

TÜVTÜRK Araç Muyanesi Gecikme Cezası

Araç muayenesini yaptırmayı unuttunuz yada aldığınız randevuya gitmediniz, peki araç muayenesinin gecikme cezası ne kadar ? Ayrıca muayenesinin 1 gün bile gecikmesinden dolayı %5 oranında faiz uygulanmakta.  Geçikme zammı TÜVTÜRK tarafından araç sahiplerinden tahsil edilerek Gelir İdaresi Başkanlığının tarafına aktarılır.

Gecikmesiz1 Ay Gecikmeli2 Ay Gecikmeli3 Ay Gecikmeli
Otomobil vb.279,66 ₺293,64 ₺308,32₺323,74 ₺
Otobüs vb.377,6 ₺396,48 ₺416,3₺437,11 ₺
Traktör vb.142,78₺149,92 ₺157,42 ₺165,29₺
Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 3 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
2 Comments
  1. Veli

    %5 ceza ödersin

  2. Onur B

    Araç muayenesini aldım ancak muayene gitmeyi unuttum, ne kadar ceza öderim ?

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir