Otomobil

Araç Kiralama İşlemi Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Madde

Mart 15, 2019 5 min read

Araç Kiralama İşlemi Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Madde

Okuma Süresi: 5 Dakika

Araç Kiralama İşlemleri Hakkında

Araç kiralama toplum nezdinde lüks ve pahalı bir işlem olarak algılansa da birçok durumda araç kiralama sebepleri, daha ekonomik seçenekler ararken ortaya çıkar. Kişisel veya ticari, amaç fark etmeksizin kiralık araç seçeneği herkes için avantajlı olabilir.

Kiralık araç kullanımının, araç satın almaya göre avantajlı olmasında en belirleyici etken aracın kullanım sıklığıdır. Bu noktada belli oranların altında araç kullanma ihtiyacı olan kişilerin, bu ihitiyaçlarını gidermek için araç satın almak yerine kiralama yoluna gittiklerini görebilirsiniz.

Araç satın alırken ödenen yüklü miktarda paralar ve araçların daha sonraki süreçte bakım masrafları oluşturması da insanları araç kiralama yoluna iten faktörler arasında. Ayrıca araç sahibi olmanın beraberinde getirdiği yasal yükümlülükler ve masraflar da insanların hem zaman hem de para harcamasına sebep olabiliyor (araç muayeneleri, trafik sigortası, bakım-onarım vb.)

Kiralık araç kullanmanın, daha avantajlı olacağını düşünenler ve konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için araç kiralama esnasında dikkat etmeniz gerekenleri listeleyelim.

arac-kiralama-islemleri

Araç Kiralamadan Önce Nelere Dikkat Edilir?

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/
 • Araç kilometre göstergesini kontrol edin
 • Aracı teslim alırken herhangi bir hasarı olup olmadığına dikkat edin,
 • Araç göstergelerini, farları, fren lambaları vb. doğru çalıştığından emin olun,
 • Araç size kusurlu teslim ediliyorsa, teslim almadan fotoğraf ile bu durumu belgeleyin ve aracı tekrar teslim edene kadar fotoğrafı silmeyin,
 • Çocuklu seyahatler için yetkililerden çocuk koltuğu talep edin,
 • Yasal yükümlülüklerinizle birlikte, haklarınızı da öğrenin.

Yukarıda bahsi geçen maddeler, olası yanlış anlaşılmalara ve kötü niyetli uygulamalara karşı araç kiralayan kullanıcıların kendilerini güvence altına alması için önemlidir. Çocuk koltuğu, farların kontrolü gibi durumlar da trafik yasaları uyarınca, eksiği ve kusuru olmayan bir sürüş yapabilmek için gereklidir. Aksi durumlarda, araç sahibi olmasa da sürücünün başı polisle derde girebilir.

1-) Araç Kiralamak İçin Gereken Şartlar

Araç kiralama işlemini resmi olarak yapabilmek için araç kiralama niyetindeki kişilerin belli başlı şartları sağlıyor olmaları gerekir.

Buna göre; ülkemizde araç kiralama işlemi için aranan şartlar şu şekilde sıralanabilir:

Lüks & Büyük araç kiralama yaşı 28, orta ve üst sınıf araç kiralama yaşı 25, daha ekonomik sınıf araçları kiralama yaşı ise 21 olarak belirlenmiştir. Buna bağlı olarak, ekonomik sınıftaki araçların kiralanmasında sunulacak ehliyetin en az bir yıllık, üst ve orta sınıf araç kiralamak için sunulacak ehliyetin en az 2 yıllık, lüks ve büyük araç sınıfı için sunulacak ehliyetin ise en az 3 yıllık olması şartı aranır.

Ayrıca aracı kullanma ihtimali veya durumu olan ikinci bir sürücü için de kiralama esnasında bildirim yapılmalıdır. Bunlara ek olarak; araç kiralandıktan sonra yasal sınırlar içinde kalınmalıdır. (alkol, uyuşturucu vb. kullanıp, direksiyon başına geçmemek gibi)

Son olarak, sözleşmede adı geçen sürücü ve ek sürücü hariç şahıslara aracın kontrolünü teslim etmemek gerekir.

arac-kiralamak-icin-genel-sartlar

2-) Araç Nereden Kiralanır?

Araç kiralama ihtiyacınızı karşılamak için başvurabileceğiniz çeşitli yöntemler mevcut. Burada hatırlatılması gereken tek nokta; ne şekilde olursa olsun, araç kiralama işlemini yasal bir araç kiralama şirketi aracılığı ile yapmanız.

Bu noktada araç kiralama işlemlerini, bahsi geçen firmaların sahip oldukları ofisler aracılığı ile yapabilirsiniz. Bu firmalara ait ofisleri genellikle havaalanlarında ve şehir merkezlerinde bulabilirsiniz. Ayrıca firmaların internet siteleri aracılığıyla isteklerinize uygun araçlarla ilgili rezervasyon işlemleri de yapabilirsiniz. Böylece ofislerde oluşan yoğunluk durumlarından da etkilenmemiş olur, istediğiniz araçla seyahat etme şansını yakalarsınız.

3-) Araç Kiralamada Ödeme Nasıl Yapılır?

Araç kiralama işlemlerinde ücret ödeyebilmek için ilk koşul bir kredi kartına sahip olmanız. Birçok araç kiralama şirketi rezervasyon için yapılacak ön ödemeleri ve kira bedelinin tamamını kredi kartlarından tahsil etme yoluna gidiyor. Nakit para ile araç kiralama hizmeti veren firmalar ise parayı nakit tahsil etmelerine karşın, kredi kartı bilgilerinizi durumunda.

Kredi kartının bu denli önemli olması tahmin edebileceğiniz üzere, istenmeyen durumlara karşı firmaların aldıkları önlemlerden biri. Zira kiralık araç hizmeti veren firmalar, araç sizde olduğu süre zarfı boyunca kredi kartınızdaki limit üzerinden belli bir miktarı “provizyon” ile teminat altına alır. Bu teminat işlemi ile firmanın belirlediği bu miktar, limitinizden düşmez ancak harcamalarda da kullanılamaz. Yani bloke edilmiş olur. Trafik cezaları, sigorta kapsamı dışında oluşan hasarlar vb. maddi zararlara karşı bu teminat, araç teslim edilene kadar devam eder.

arac-kiralama-suresi

4-) Araç Kiralama Süresi

Kiralık araçların kullanım süreleri firmalara göre değişkenlik gösterebilir. Genellikle firmaların tercih ettiği minimum kiralık araç kullanım süresi 24 saat iken maksimum süre tamamen ihtiyaçlara ve firmaların farklı uygulamalarına göre belirlenebilir. Bu noktada yaygın olarak kullanılan sistemde 23 gün en uzun kiralık araç süresi olarak görülebilir.

Bu tür limitler, kiralık araç sözleşmesinde önceden belirleneceği için sürelerin aşılması halinde firmaların bazı yaptırım hakları bulunur.

Bu nedenle sözleşmede belirtilen tarhi ve saatten sonra, 3 saate kadar yaşanan gecikmeler, saat başı ekstra ücretlendirilir. Topla kiralama ücretinin 1/3’ü tutarına denk gelen miktar, her geçen saatte ücrete eklenir. 3 saati aşan gecikmelerde günlük ücretin tamamı kullanıcıdan talep edilir.

5-) Kiralık Araç Kasko Ve Trafik Sigortası

Kiralık araç hizmeti veren firmalar tarafından araçların kasko ve zorunlu trafik sigortaları yaptırılır. Ancak isteğe bağlı olmak kaydıyla, kiralık araç hizmeti alan kişiler ekstra güvenceler talep edebilir. Bu durumda, firmalar kiralayanın istediği bu maddeleri de sigortalarına ekleyebilir. Böylece daha kapsamlı güvenceye sahip bir seyahat imkanı sağlanmış olur.

Kiralayan tarafından ek ücret ödenerek satın alınabilecek bu güvenceler şu şekilde özetlenebilir;

 • Mini hasar sigortası
 • Aracın mevcut sigortası tarafından karşılanmayan lastik, far ve cam gibi parçaların sigortası
 • kişi ihtiyari mesuliyet ve ferdi kaza sigortaları. 3. Şahısların ve sürücülerin güvencesi için.

Tıpkı diğer sigorta çeşitlerinde olduğu gibi satın alınan bu ek sigortaların da geçerli olması için kişilerin araç kullanırken kanında yasal sınırların üzerinde alkol, uyuşturucu vb. bulunmaması gerekir. Ayrıca hız ve yük sınırı gibi trafik kurallarının ihlali de bu sigortaları geçersiz kılar.

6-) Kiralık Araç HGS/OGS – Otomatik Geçiş Ücretleri

Kiralık araç hizmeti sunan şirketlerin araçlarında HGS ve OGS gibi ücretli yollardan veya köprülerden otomatik geçiş imkanı sağlayan düzenekler hazır bulunur. Burada kiralayan kişilerin tek yapması gereken şey, aracı teslim ettikten sonra kullandıkları yol ücretleri kadar miktarı, kiralık araç hizmeti sunan firmaya ödemektir. Daha önce yazdığımız güncel köprü ve otoyol geçiş ücretleri okuyabilirsiniz

7-) Kiralık Araç İptal ve Değişiklik İşlemleri

Araç için yaptığınız rezervasyonla aynı gün içinde yapılan iptal işlemlerinde, bütün ücretin iadesi yapılır. Ancak aracın teslim alınmasına 24 saatten az bir süre kalması durumunda 3 günlük kira bedeli tahsil edilir. Bu durum herhangi bir iptal girişiminde bulunmadan, araç teslim alınmadığında da geçerlidir. Ayrıca rezervasyon ile aracın teslim alınma tarihi arasında üç günden az bir süre kalması durumunda, bazı firmalar iade taleplerini reddedebiliyor.

😎 En Çok Tercih Edilen Araç Kiralama Şirketleri

Ülkemizde irili ufaklı binlerce firma tarafından kiralık araç hizmeti sunulmakta, bu noktada bayi ağları en geniş ve en çok tercih edilen firmalardan bazılarını sizler için derledik;

 • Garenta,
 • Garajeyeri
 • Yolcu360,
 • Rentalcars,
 • Avis,
 • Budget,
 • Enterprise,
 • Hertz

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir