Kasko Sigortası

Araç Kasko Sigortası Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gereken 15 Teminat

Temmuz 26, 2018 5 min read

Araç Kasko Sigortası Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gereken 15 Teminat

Okuma Süresi: 5 Dakika

Neden Araç Kasko Sigortası ?

Kasko Sigortası, herhangi bir motorlu kara taşıtının sigortalı kişinin iradesi dışında araç hareket halindeyken ya da dururken hasara uğraması, çalınması, yanması ve kaza gibi durumlarda sigorta sahibine tazminat ödenmesini sağlar. Araç kasko sigortası isteğe bağlı olarak yapılmaktadır.

Kapsam alanı olarak trafik sigortasının kapsamı dışında olan pek çok teminat kasko kapsamını içermektedir. Trafik sigortasında herhangi bir kaza/hasar durumunda karşı tarafın riskleri kapsam altındadır. Kasko Sigortası, zorunlu Trafik Sigortası’nın aksine sigorta sahibinin kendi aracını güvence altına almasını sağlar. Bu yazımızda sizlere en iyi kasko sigortası için dikkat etmeniz gereken 15 teminattan bahsediyor olacağız.

En iyi Kasko Sigortası Teklifi

Kasko ile Trafik Sigortaları arasındaki en önemli farktır. Eğer hatalı olan poliçe sahibi ise, kazaya karışan diğer tarafın masrafları trafik sigortası tarafından karşılanır. Hatalı olan taraftaysanız ve kasko poliçeniz yoksa sadece karşı tarafın masrafları ödenir, sizin masraflarınız trafik sigortası dışındadır.

Kasko sigortası yaptırarak öncelikle kaza durumunda kendi risklerinizi güvence altına almış olursunuz. Aracınıza kasko sigortası yaptırarak önemli birikimlerinizle aldığınız aracınızda oluşabilecek risklerin maliyetini sigorta şirketine devredersiniz. Böylece herhangi bir hasar anında maliyeti düşünmek zorunda kalmazsınız. Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için yazdık.

arac-kaskoda-dikkat-edilmesi-gerekenler
arac-kaskoda-dikkat-edilmesi-gerekenler

Araç Kasko Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

– Kasko sigortası poliçesinde belirtilen araç değeri, aracın sıfır veya ikinci el olmasına göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla, aracınız eğer yeni ise, poliçede gösterilen değerin de aracın anahtar teslim fiyatı ile aynı olması; ikinci el ise aracın piyasadaki ikinci el değeri ile uyumlu olması gerekir.

– Kasko sigortası poliçesinde gösterilen özel ve genel şartlara dikkat edilmemesi genellikle sigorta yaptıranlarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Genel ve özel şartlarda sigortaya hangi durumların dahil olduğu veya olmadığı açıkça belirtilir. Dolayısıyla, kasko ile hangi teminatlardan yararlandığınızı sigortanın başlangıç aşamasında bilmek önemlidir.

– Kasko sigortası yaptırılırken fiyat değil teminat kapsamı dikkate alınmalıdır. Dar kasko paketleri bütçeye en uygun paketler olmakla birlikte teminat kapsamları en dar olan paketlerdir.

– Kasko sigortasının bir önemi de herhangi bir kaza sonucu aracınızın hasara uğraması durumunda ve sizin araçsız kaldığınız dönemde ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda sigorta şirketiniz tarafından size kaç gün süre ile araç sağlanacağı önemlidir.

 

Araç Kasko Sigortası Neleri Kapsar ?

En iyi kasko sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ihtiyacınıza uygun doğru teminatların seçilmesidir.

arac kasko sigortasi neleri kapsar
arac kasko sigortasi neleri kapsar

En İyi Araç Kasko Sigortası Dikkat Etmeniz Gereken Ana Teminatları ;

-ÇARPMA
-ÇARPILMA
-YANMA
-ÇALINMA ana teminatlarını içerir. Diğer pek çok riskinizi de aşağıda detayları yazılı ek teminatlarla güvence altına alabilirsiniz.

1-İhtiyari mali mesuliyet teminatı

Bir kaza durumunda bir başka araç ve kişilere zarar vermeniz halinde, verilen zararı ödemekle yükümlüsünüzdür. Eğer ihtiyari mali mesuliyet teminat bedelinizi buna uygun şekilde belirlemişseniz tüm bu zararları sizin yerinize sigorta şirketiniz öder.

2-Deprem ve yanardağ püskürmesi teminatı

Deprem ve yanardağ püskürmesi gibi afetler sonucunda aracınızda oluşabilecek hasarlar bu teminat ile kapsam altına alınır.

3-Terör teminatı

Grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri ile bunları önlemek ve etkileri azaltmak üzere yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucunda oluşabilecek zararlar güvence altına alınır.

4-Ferdi kaza teminatı

Çok küçük bir prim ile vefat ve kalıcı sakatlığa karşı araçta bulunan şoför ve yolcuları güvence altına alır. Bir kaza sonucunda araçta bulunanların vefat etmeleri halinde kanuni varislerine, kalıcı sakat kalmaları halinde ise kendilerine poliçede yazılı limitlerle tazminat ödenir.

5-Ferdi kaza deprem teminatı

Deprem sonucu araçta bulunan yolcuların vefat etmeleri durumunda kanuni varislerine, kalıcı sakat kalmaları durumunda kendilerine tazminat ödenir.

6-Sel ve su baskını teminatı

Sel ve su baskınları sonucunda aracınızın uğrayacağı zararları bu teminat ile güvence altına alabilirsiniz. Son yaşadığımız sel felaketinde mağdur duruma düşen kaskolu araç sahiplerinin poliçelerinde bu teminatın olmaması halinde oluşan zararları sigorta şirketince maalesef karşılanmamaktadır. Bu nedenle bu güvencenin alınması çok önemlidir.

7-Enflasyon teminatı

Meydana gelebilecek araç değer artışlarına karşı enflasyondan korunmanızı sağlar.

8-Hukuksal yardım teminatı

Bir kaza sonucu araca bağlı veya sürücüden kaynaklanan uyuşmazlıklardan doğan hukuki giderleri karşılar. Limitler dahilinde bütün işlemlerin masraflarını ve sürücünün geçici olarak serbest bırakılabilmesi için kefalet ücretini borç olarak öder.

9-Eskime payı düşmeme teminatı

Aracın hasar sebebiyle tamir edilmesi sırasında değiştirilen hasarlı parçalarının yerine yenilerinin sigortalı tarafından herhangi bir ek prim ödenmeden takılmasını sağlar. Teminat alınmaz ise aracın yaşı ile orantılı olarak hasar tazminatından kesinti yapılır.

10-Hasar ikame teminatı

Aracın bir zarara uğraması sonucunda ödenen hasar tutarı kadar sigorta bedeli düşer ve sigorta eksik bedel üzerinden devam eder. Örneğin, 30.000 TL üzerinden sigortalı aracınızın 5.000 TL hasarı olduğunda poliçe 25.000 TL bedel üzerinden devam edecektir. Poliçenin aracın eski değeri üzerinden devam edebilmesi için hasar ikame zeylinin yapılması gerekmektedir. Bu teminatın alınması halinde zeyil yaptırmak gerekmez ve hasar durumunda sigorta bedeli tazminat bedeli kadar azalmaz.

11-Kullanım kaybı teminatı

Aracın bir hasar sonucu kullanılamadığı hallerde şehir içi taksi ve kiralık araç gibi ulaşım giderleri limitler dahilinde karşılanır.

12-Yardım hizmet paketi teminatı

Elektrik arızası, mekanik arıza, yangın, hırsızlık veya kaza sonucu sigortalı aracın hareket edememesi ile araç ve içindeki tüm yolcuların kaza sonucu gerekli yardım hizmetlerini alabilmeleri bu güvence ile mümkündür.

13-Kilit sistemi teminatı

Araç anahtarının poliçede belirtilen haller sonucunda ele geçirilmesi suretiyle aracın çalınması,çalınmaya teşebbüsü sonucu meydana gelecek ziya ve hasarları ile kaybolan ve çalınan anahtarlar dolayısıyla aracın kilit mekanizmasının değiştirilmesi masrafları bu teminatla güvence altına alınır.

14-Alevsiz yangın teminatı

Sigortalı araçta sigara ve benzeri maddelerin koltuk ile döşeme gibi araç içindeki ekipmana teması meydana geldiğinde yangın dışında oluşan zararlar bu güvence kapsamında karşılanır.

15-Yurtdışı teminatı

Sigortalı aracın yurt dışında poliçe kapsamı dahilinde meydana gelen zararları bu güvence ile karşılanır.

Bisigortaci.com üzerinden en iyi kasko sigortası ile aracınızı güvence altına alın. Ek teminatlar ile aksesuarlarınız da güvence altında olsun. Hemen en iyi kasko sigorta teklifine bütçenize en uygun kasko fiyatlarına kolayca ulaşın.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 8 Average: 3.6]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.