Kasko Sigortası Otomobil Trafik Sigortası

Araç Aldıktan Sonra Sigorta Ne Kadar Sürede Yaptırılmalı ?

Nisan 8, 2019 6 min read

Araç Aldıktan Sonra Sigorta Ne Kadar Sürede Yaptırılmalı ?

Okuma Süresi: 6 Dakika

Bir araç 2. el olarak devri gerçekleşmesi veya sıfır olarak sahibinin üstüne kaydettirildiğinde araç sahibi, araçla ilgili yasal sorumlulukları da üstlenmiş olur.  Bu yazımızda sizlere araç aldıktan sonra sigorta süresi 2018 ve 2019 yılları içerisinde yeni yasaya göre kaç günde, ne kadar sürede yapılmalı ve bu süreçler ile ilgili bilgiler veriyor olacağız.

En uygun trafik sigortası

Bu noktada, araç satın aldıktan sonra sigorta işlemlerini tamamlamak da yine aracın yeni sahibinin görevidir.  Araç sigortası işlemlerine ek olarak; ruhsat, plaka işlemleri, periyodik muayeneler vb. zorunlulukların da yerine getirilmesi gerekir.

Ancak eğer araç, ikinci el olarak satışı gerçekleştirilen bir araçsa, mevcut bir trafik sigortası olacaktır.

Bu durumda;

2.el araç aldıktan sonra sigorta yaptırmak için; noterde devir işlemi gerçekleştiği tarihten itibaren aracın yeni sahibine 15 günlük yasal bir mühlet verilir ve bu süre içinde aracın sigorta işleminin yenilenmesi beklenir, böylelikle 15 günlük bu süre zarfında yaşanan kazalar, eski sigorta kapsamında sayılır ve ilave bir maddi yükümlülük oluşturmaz.

 

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/
arac-satisinda-sigorta-gerekli-mi-

Araç Satışında Sigorta Gerekli mi?

Araç aldıktan sonra sigorta yaptırmak 2. El satışlarda 15 gün süre tanınan, sıfır araç satışlarında ise trafiğe çıkmadan önce tamamlanması gereken bir süreçtir.

Bu noktada ; sıfır araç satışı yapılan bayi, galeri vb. noktalarda genellikle sigorta şirketlerine ait ofis ve stand benzeri yerlerden araç satışı ile eş zamanlı olarak, trafik sigortası satın almak mümkündür. Ancak daha fazla seçenek arasından seçim yapmak isterseniz  ve hasar durumlarında daha hızlı destek olmak için sigorta acentelerini ziyaret edebilirsiniz, yada bisigortaci.com üzerinden sigorta acentelerinden hızlıca trafik sigortası teklifi alabilirisiniz.

Burada önemli olan nokta; sıfır aracın ruhsat işlemlerinden önce zorunlu trafik sigortası işlemlerini tamamlamaktır.  Sıfır araç için sigorta işlemleri nasıl yapılır blog yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Trafik Sigorta Poliçesi Satıştan Sonra Kaç Gün Geçerli?

Araç aldıktan sonra sigorta poliçesinde mevcut şartların, yeni araç sahibi için devam etmesi durumu 15 gün ile sınırlıdır. Bu süre, noter huzurunda gerçekleşen resmi araç devri ile aynı tarihte başlar.

Buna bağlı olarak trafik sigortası araç satışından sonra sadece 15 gün aynı şartlarda devam eder, 15 günlük süre aşıldığı andan itibaren mevzubahis araç için yeni bir trafik sigortası poliçesi düzenlenmelidir.

Ülkemizde trafik sigortası yasal bir zorunluluk olduğu için araç satışlarında yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçmek ve araçların yeni sahiplerine zorunlu trafik sigortası ile ilgili teklifler arasından en makul olanı seçmeleri için zaman tanımak adına 15 günlük süre de yasal olarak tanınmış bir haktır.

Trafik-Sigorta-Poliçesi-Satıştan-Sonra-Kaç -Gün-Geçerli

Trafik Sigorta Poliçesi Bittikten Sonra Kaç Gün Geçerli ?

Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların kâğıt üzerinde, trafikte dolaştıkları her dakika yasa ihlal edilmiş olur. Bu noktada, çoğu araç sürücü trafik sigortasının bitmesini bile beklemeden, erkenden bir sonraki poliçe dönemi için yenileme işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Araç aldıktan sonra sigorta poliçesinin devamı için tanınan 15 günlük süre, noter onaylı araç devri gerçekleştiği için ortaya çıkan bir haktır. Zorunlu trafik sigortasının poliçe geçerlilik tarihi bittikten sonra böyle bir mühlet hakkından bahsetmek mümkün değildir. Yani trafik sigortası bittikten sonra, artık araç sigortalı değildir. Herhangi bir trafik denetimine bu şekilde girildiğinde, yasalar uyarınca gerekli cezai işlemler uygulanacaktır.

 

Aracını Elden Çıkaran Kişi Sigorta Prim İadesi Alabilir mi ?

Trafik sigortası hala devam eden ancak bu süre içinde aracının devrini, satış veya başka yollarla gerçekleştiren kişiler, poliçede “kullanılmamış” dolayısıyla ödemesi yapılmamış şekilde arda kalan gün sayısı baz alınarak, iade alabilir.

Bu iadeyi talep edebilmek için sigorta şirketine aracın elden çıkarıldığını kanıtlayan belgeler ile bir müracaatta bulunmak gerekir.

trafik-sigortasi-bittikten-kac-gun-sonra-gecerli

 

Trafiğe İlk Kez Çıkacak Araç Alındıktan Sonra Sigorta İşlemleri Ne Zaman Yaptırılmalıdır ?

Sıfır kilometre olarak bilinen, resmi anlamda henüz trafiğe çıkmamış ve trafik tescil kaydı bulunmayan araçların, trafikte yasalara uygun şekilde dolaşabilmesi için zornulu trafik sigortasını yaptırmış olması gerekir. Zira trafik sigortası olmadan, sıfır kilometre araçların ruhsat kayıtları da yapılamamaktadır. Bu nedenle, şayet araç ile trafiğe çıkılacaksa, yapılması gereken ilk iş zorunlu trafik sigortası işlemlerini tamamlamak, sonrasında ruhsat ve trafik tescil süreçlerini sonuçlandırmaktır.

 

Araç Aldıktan Sonra Sigorta Yeni Ruhsata Transfer Edilir mi ?

2. el olarak satışı gerçekleştirilen bir araç, yeni sahibine devri tamamlandığı andan itibaren sadece 15 günlük bir süre boyunca, eski trafik sigorta poliçesinin şartlarından yararlanabilir durumdadır. Yani araç aldıktan sonra sigorta işlemlerinin yeniden başlatılması gerekir.

Eski trafik sigortasının herhangi bir şekilde yeni ruhsat için, yeni araç sahibi adına transfer edilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle , aracın yeni sahibi adına düzenlenecek ruhsat ve bundan önce gereken belgelerin başında gelen trafik sigortası poliçesinin düzenlenmesi gerekir. Aksi takdirde, noter onaylı satış işlem tarihinden sonraki 15 günün sonunda aracın trafikte dolaşım hakkı bitmiş olur.

Ancak kasko poliçelerinde, kişilerin mevcut poliçelerini yeni aldıkları araca aktarabilmesinin önünü açan bazı serbestlikler mevcuttur. Araç tipi belirleyici kriter olmak üzere, bu aktarım bazı kriterlerin değişmesi ile gerçekleştirilebiliyor. (araç tipi aynı kalmak zorunda) Bir nevi “modifiye” edilmiş kasko poliçesi, yeniden düzenlenmiş oluyor.

arac-aldiktan-sonra-sigorta-yeni-ruhsata-devredilir-mi

 

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur? 

Ülkemizde yeni -sıfır kilometre- araçlar ve 2. El olarak satılan araçların yeni sahipleri, araçlarla ilgili zorunlu trafik sigortası işlemlerini tamamlamakla mükelleftir.

Sıfır kilometre araçların, ilk trafiğe çıkışlarında, ruhsat ve trafik kayıt gibi resmi işlemlerin tamamlanmasında gerekli en önemli belgelerin başında zorunlu trafik sigortası gelir.

Benzer şekilde, mevcut durumda trafik sigortası güncel ve geçerli olan araçların da satışı gerçekleşmesi durumunda, yeni düzenlenecek sigorta poliçelerine ihtiyaçları olacaktır. İkinci el araçlardaki tek farklılık, araç satışı gerçekleştikten sonra yasal olarak 15 gün, eski poliçenin geçerli kabul edilmesidir. Bu sürenin verilmesindeki amaç; aracın yeni sahibine kendisine en uygun poliçe teklifini bulması için zaman tanımaktır. 15 günlük süre bitiminde halen geçerli trafik sigortası poliçesi bulunmayan araçlar ve sahipleri, çevirmelere takılmaları durumunda garaja çekilme ve idari para cezasına çarptırılma gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirler.

Zorunlu trafik sigortası ile ilgili merak edilen soruların cevapları “zorunlu trafik sigortası nedir?” başlıklı yazımızda… Buraya daha önce yazdığımız “zorunlu trafik sigortası nedir?” yazısının linkini koyalım.

zorunlu-trafik-sigortasi-yaptirilmazsa-ne-olur

 

Kasko Yaptırdım Trafik Sigorta Yaptırmama Gerek Var Mı?

Kapsamlı ve avantajlı bir araç sigortası olarak dikkat çeken kasko sigortası, yaptırması zorunlu olan bir sigorta değildir. Bu nedenle araç aldıktan sonra sigorta yaptırırken, öncelik zorunlu trafik sigortasına verilmelidir.

Kasko ile trafik sigortası arasındaki temel farkları düşündüğümüzde, neden iki sigorta türünün de aynı anda gerekli olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Trafik sigortasının kapsam, teminat ve limitleri genel hatlarıyla, araç sahibinin değil, zarar gören ve mağdur olan karşı tarafın maddi ve bedeni hasarlarını telafi etmek için kullanılır. Burada kaza tespit tutanaklarının değerlendirmesi neticesinde, kusur durumuna göre, kimin sigortası kimin zararını karşılayacak? Sorusu cevap bulur.

Kusurlu bulunan tarafın, kendi aracında oluşan hasarlara trafik sigortası karışmaz. İşte bu noktada, kusurlu olduğunuz halde aracınızın aldığı hasarın onarımına, teminatlar çerçevesinde bütçe sağlayan sigorta türü; kaskodur.

Kasko sigortası, zorunlu sigorta ile birlikte sahip olduğu bu tamamlayıcı özelliğe ek olarak; hırsızlık, kundaklama, teknik arızalar, yol yardım servisleri vb. birçok farklı durumu poliçe kapsamına alabilir. Şirketlerin farklı paketlerinde, farklı türden limit ve kapsam kriterleri mevcuttur.

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 5 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
5 Comments
 1. Deniz Kantaş

  2.el aracımı yeni aldım, trafik sigortasını yaptırmam için 15 gün sürem var mı ? Araç aldıktan sonra kaç gün içinde sigortamı yaptırmalıyım

  • Bisigortacı Asistanı

   Merhaba Deniz, 2. el araç satışlarında 15 gün içinde sigortanızı yaptırmanız gerekmektedir. Eğer aracınızı sıfır aldıysanız, trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkamazsınız.

 2. Umut Kaymaz

  Aracımı sattım ve yeni araç aldım, sigortamı nasıl devredebilirim.

  • Ümit Eres

   Yeni araç aldım sigorta yaptırmazsam 15 gün içinde kaza yaparsam ne olur ?

 3. Bahar

  Aracımı alalı 1 hafta oldu, bende bu yazıyı arıyordum :) teşekkürler

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir