Kasko Sigortası

Arabam Çalınınca Ne Yapmalıyım?

Ağustos 22, 2019 3 min read

Arabam Çalınınca Ne Yapmalıyım?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Ülkemizde oto hırsızlığı olaylarının günlük istatistikleri 24 saatlik dilimlerde ortalama 60-70 oto hırsızlığı vakasının yaşandığını ortaya koyuyor. Bu noktada arabam çalınınca ne yapmalıyım?” sorusuna cevap arayanların da her gün aynı oranda arttığını tahmin etmek güç değil.

Arabam çalınınca diye başlayan soru ve sorunlar arasında en çok kafa karıştıranlardan biri de araç çalındıktan sonra, kasko sigortası şirketi ile nasıl bir süreç yönetilmesi gerektiği. Zira kasko sigortası ile aracını oto hırsızlıklarına karşı güvence altına alan kişilerin, araçlarının çalınması halinde şirketlerden tazminat talep etme hakları bulunuyor.

 

Arabam Çalınınca Sigorta Şirketini Ne Zaman Aramalıyım?

Sahip olduğunuz aracın çalındığını fark ettiğiniz ilk anda, 112 acil durum hattından polis ekiplerine bilgi vermelisiniz. Halen aktif olarak kullanımda olan 155 Polis İmdat hattıyla da aynı bilgilendirmeyi yapabilirsiniz.

Yapacağınız bu ilk suç bildirimi ile ilerleyen süreçte sigorta şirketinizle yürüteceğiniz iletişim için ilk adımı da atmış olursunuz. Polis ekipleri muhtemelen sizi karakola davet edecektir. Siz de karakola giderek bu ihbarınızı kağıt üstünde, resmileştireceksiniz. Çalıntı ihbarı ile ilgili polis memurlarının yönlendirmeleriyle doldurulacak tutanakların, eksiksiz ve doğru bilgilerle tamamlanması gerekir.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Tutanakta aracın çalınmadan önceki son hali, çalındığı yerin tam konumu benzeri önemli bilgiler yer alır. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde verilmesi sayesinde polis ekiplerinin işi kolaylaşacak ve aracınızın bulunma ihtimali artacaktır. Ayrıca sigorta şirketiniz tarafından da bu tutanakların kopyaları talep edilebilir.

Peki gelelim arabam çalınınca sigorta şirketini ne zaman aramalıyım?” sorusunun cevabına. Polis ekipleri ile çalıntı ihbarını resmi olarak kayıt altına aldıktan itibaren, beş gün içinde sigorta şirketinize çalıntı bildirimini yapmak durumundasınız. Aksi takdirde kasko sigortasından doğan haklarınızdan mahrum kalabilirsiniz.

 

Arabam Çalınınca Bulunamazsa Ne Olur?

Polise yaptığınız ilk resmi bildirimden sonra 30 gün süren yasal bekleme süresi başlar. Bu süreçte araç halen bulunamamış olursa, çalıntı ihbarınızla ilgili resmi mercilerden alınacak, resmi yazılarla beraber sigorta şirketini müracaat etmek gerekir.

Bu noktadan sonra sigorta şirketinin Hırsızlık Masası, Karakol ve Asayiş Şube Müdürlüğü yetkili makamına, çalıntı aracın durumu hakkında bilgi talep edilen bir dilekçe göndermesi istenir.

 

Arabam Çalınınca Trafik Tescil Müdürlüğü’ne Bilgi Vermeme Gerekiyor Mu?

Eğer bu dilekçeye cevaben aracın halen resmi olarak bulunamadığı ve çalıntı/kayıp konumda olduğunu gösteren, yeni bir yazı gelirse artık Trafik Tescil Müdürlüğü’ne müracaat vakti gelmiş demektir. Müdürlük’ten aracınızın trafik tescil kayıtlarından çıkartılması için işlem yapılan tarihle beraber „çalıntı” olarak işaretlenmiş olan mühürlü, kaşeli ruhsatı talep etmelisiniz. Arabam çalınınca ne yapmam gerekir sorusunun resmi ayağındaki işlemlerin bir kısmı burada tamamlanmış olacak.

 

Arabam Çalınınca Gelir İdaresi Başkanlığı’na Kaç Gün İçinde Bildirim Yapmam Gerekir?

Gelir İdaresi Başkanlığı’na aracınızın çalıntı durumu ile ilgili bildirimi yapmadan önce yukarıda bahsi geçen Trafik Tescil Müdürlüğü işlemlerini tamamlamış olmanız gerekiyor. Yukarıdaki kayıt sildirme, çalıntı bildirimini resmileştirme gibi işlemler sonuçlanınca. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sayfası ile yeni bildirimin yapılması gerekir. Eğer elektronik ortamda bildirim yapma imkânı bulamıyorsanız, 15 iş günü içerisinde yazılı bildirimle, vergi dairesini haberdar etmek durumundasınız.

Arabam Çalınınca İçindeki Belgeler de Çalındı!

Şayet çalınan aracınızın içinde, araca dair belgeler bulunuyorsa bununla ilgili de yeni evraklar düzenlenmesi gerekecektir. Araç kayıtlarında „çalıntı araç” şerhi düşülen resmi yazıyı aldıktan sonra, araca dair vergi borçlarını da ödeyerek, elinizde biriken tüm evraklarla sigorta şirketinin kapısını çalmanız gerekiyor.

 

Arabam Çalınınca Sigorta Şirketine Hangi Evrakları Götürmeliyim?

Sigorta şirketleri çalıntı araç olaylarında belli başlı belgeleri, zamanında ve eksiksiz olarak talep eder. Bu belgelerle ilgili detaylı incelemeleri yaptıktan sonra ise kasko sigortasından doğan hakkınızı almanız için gereken ortam oluşur.

Belgelerin zamanında teslim edilmemesi ve eksiklerin zamanında giderilememesi durumunda, maddi hasar teminatı haklarınızdan mahrum kalırsınız.

  • Poliçe aslı ve fotokopisi
  • Poliçe prim makbuzları
  • Sigortalı kişinin beyanı
  • 2 adet fotoğraf
  • 30 gün geçmesine karşın araç bulunamadı ise aracın bulamadığına yönelik rapor
  • Hasar gören malların tamamının faturaları

 

Arabam Çalınınca Sigorta Şirketi Ne Kadar Ödeme Yapar?

Sigorta şirketleri çalınan araçla ilgili ikinci el araç piyasasında detaylı araştırmalar yapar. Bu araştırma neticesinde belirledikleri ikinci el piyasa değeri üzerinden, sigortalıya ödeme yapmayı teklif ederler. Sigortalı isterse bu rakama itiraz hakkı bulunur.

Çalıntı teminatı tahsil edildikten sonra araç bulunursa, şirket bünyesine kayıtlı bir mal konumunda olacaktır. Böyle bir durumda aracın önceki sahibi isterse şirketten aldığı ikinci el bedelini iade ederek, aracı tekrar üstüne alabilmektedir.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 2 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir