Sağlık Bilgileri

Adım Sayınıza Göre Ne Kadar Aktifsiniz?

Temmuz 26, 2018 2 min read

Adım Sayınıza Göre Ne Kadar Aktifsiniz?

Okuma Süresi: 2 Dakika

Adım atmak deyince  özellikle yürüyüş alanlarında, sahillerde akıllı telefonlara entegre edilmiş bileklik ya da kolye şeklindeki adım sayarlar ile yürüyüş yapan insanları aklımıza getiriyoruz. Herkes kendi bütçesine uygun bir adım sayar ile aktivitelerini gerçekleştiriyor.

Gün içinde yürüdüğümüz adımları saymak bir movitive edici yol olabilir. Yürümek en basit egzersizlerden biridir. En önemli tarafı yürümek için herhangi ücret ödememeniz ve herkesin istediği saatte yapabiliyor olması. Yürüyüş; kalp damar hastalıkları, obezite, diyabet gibi kronik hastalıklar için oldukça önemli bir yerde. Dünyada bu hastalıklar için oldukça yürüyüş kampanyaları yapılmakta.

Eğer masa başı bir işte ve ofis ortamında çalışıyorsanız ortalama günde 3000 adım atıyorsunuzdur. Az hareketli bir bireyseniz ilk hedefiniz ilk hafta 3600 civarı olabilir ve her hafta bu adımlara yeni bir 600 adım ekleyebilirsiniz. Masanıza bir şişe su bırakmaktansa, su içeceğiniz yere gitmenizi arttırsanız belki günlük 400-500 adım daha hareketli olursunuz. Örneğin şu içeceğiniz yere gidişi geliş adımınız 50 olduğunu varsayalım günde 10 bardak su için gidip gelirseniz 500 adım eder 🙂

adim-atmak (1)
adim-atmak (1)

Dünya’da yürümeyi teşvik etmek için belli çıkan belli sloganlardan biri“Günde 10 bin adım” hem sağlık hem de fazla kilolar için önemli bir aktivite. 10 bin adım ortalama olarak 6-8 kilometre arasında değişiyor ve bu aktivite bireysel özellikler ve tempoya bağlı olarak yaklaşık 400-500 kalori harcamak anlamına geliyor. Eğer hızlı bir şekilde yürürseniz 10 bin adımı atmak bir saatte bitebiliyor. Ağır yürüyen bir kişi için ise bu süre 2 saate çıkabiliyor.

Kısa not ; Yağ yakma, iyi bir tempoyla egzersize başladıktan 18-22 dakika sonra gerçekleşir en ideal süre 40-45 dakikadır.

adim-atmak-2
adim-atmak-2

Adım sayınıza göre ne kadar aktifsiniz?

  • Günde 2500 adımdan daha az adım atıyorsanız – Hareketsizsiniz 🙁
  • 2,600 ile 4,999 arasında adım atıyorsanız – Belli Limitli Hareketli
  • 5,000 ile 7,699 adım arasında adım atıyorsanız – Düşük Hareketli
  • Günde 7,699 ile 9,999 adım atıyorsanız veya işiniz çok yürümeyi gerektiren işler arasında ise – Kısmen Hareketli
  • 10,000 ile 12,799 arasında adım atıyorsanız – Aktifsiniz ve sizi tebrik ediyoruz
  • Günde 12.700 adımdan fazla adım atıyorsanız –Süpersiniz, Yüksek Aktifsiniz demektir. Ve bunu her gün yapıyorsanız hayatınızdaki olumlu değişimleri görebilirsiniz
Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir