Otomobil Trafik Sigortası

5 Adımda En Ucuz Trafik Sigortasını Nasıl Bulursunuz ?

Nisan 3, 2019 3 min read

5 Adımda En Ucuz Trafik Sigortasını Nasıl Bulursunuz ?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Ucuz Trafik Sigortası

Ne kadar iyi bir şoför olursanız olun kaza anlık meydana gelen ve deneyime bakmayan bir olaydır. Bu nedenle de kaza anında karşılıklı meydana gelen zararların sigortalıya yük olmaması amacıyla trafik sigortaları zorunlu hale gelmiştir. Her ne kadar avantajı olsa da dezavantajı da vardır. Öncelikle trafik sigortalarının primleri sigorta şirketleri tarafından belirlenmektedir.

ucuz-trafik-sigortasi

Trafik sigortası kapsamında devlet prim belirlemeden önce serbest prim belirleme sistemini aktif hale getirir. Sigorta şirketleri ise yüksek sigortalıları müşteri portföylerine katmak istememeleri, yüksek primler ile alakalıdır. Birçok sigortalı trafik sigortası konusunda yüksek primler ödemekten kaçındıkları için tavan fiyat uygulaması kanunlarca yürürlüğe girmiştir.

Bu sistem sayesinde sigorta şirketlerinin sunduğu prim teklifleri de özellikle bu durumda olan sigortalılar açısından büyük bir avantaj haline geldi. Taban ve tavan fiyatlar arasında sigortalının geçmişi ön planda tutularak trafik sigortası için ödeyeceği bedel de kolay belirlenmektedir.

1-) Sigorta Şirketlerinin Vereceği Trafik Sigortalarının Teklifleri Öğrenme

sigorta-sirketleri-en-ucuz-trafik-sigortasi

Her yıl ödemeniz gereken trafik sigortasını daha ekonomik bir şekilde nasıl ödeyeceğinizi merak ediyorsanız eğer sigorta acentelerini arayarak ya da internet üzerinden öğrenebilirsiniz.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Bir önemli diğer konu ise zorunlu trafik sigortasında teminatlar devlet tarafından belirlenir. Bu yüzden sigorta şirketinin isminden ziyade size sunacakları avantajlı prim tekliflerini bilmelisiniz.

2-) İnternet Üzerinden Teklifleri Öğrenme

online-ucuz-trafik-sigorta-teklifi

İnternet sitesinden bireysel olarak trafik sigortası öğrenmek biraz sancılı olsa da ortalama ödeyeceğiniz primler bellidir. Bir sigorta şirketine göre detaylı bilgileri bulabilmeniz pek mümkün olmayabilir. Bu yüzden birkaç farklı siteyi inceleyip karşılaştırma yaparak en ekonomik trafik sigortası primi sunan sigorta şirketi ile iletişime geçmeniz daha mantıklıdır. Birçok sigorta şirketinin çalışma prosedürleri farklılık gösterse de amaç sigortalıya geniş kapsamda sigorta hizmeti sunmaktır.

3-) Sigorta Acentelerinin Tekliflerini Öğrenme

sigorta-acentesi-ucuz-trafik-sigortasi

Düzenli olarak trafik sigortası yaptırdığınız acentenizden hangi sigorta şirketleri ile çalıştığını öğrenmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Çalışmadığı sigorta şirketleri ile irtibata geçerek trafik sigortası kapsamında talep ettiğiniz hizmetleri iletmelisiniz. Düşük trafik sigortası primleri sunarken ne derece doğru olduğu birkaç sigorta acentesi aracılığıyla teyit etmelisiniz.

4-) Trafik Sigortalarında Acentelerin ya da İnternet Sitesinin İndirimi Söz Konusu Mudur?

Sigorta şirketlerinin her biri farklı çalışma sistemlerine sahip oldukları için internet/ acente indirimleri hususunda da çeşitlilik gösterebilir. Genellikle bu indirimler acentenin alacağı komisyondan kısmen de olsa feragat etmesi ile alakalıdır. Ya da sigorta şirketinin namına yaptığı trafik sigortalarında düşük prim fiyatı ile de mümkün olabilir. İndirimler aslında düşük tutarlarda olduğu için bazen aldatıcı olabilir. Bu yüzden sigorta şirketlerinin sizlere sunacağı avantajları iyi araştırmak indirimin oranının iyi öğrenmek gerekir. İndirim gibi görünen trafik sigortası primleri bazı hallerde indirimsiz sigorta primlerine göre daha yüksek meblağlarda olabilir.

5-) Sigorta Şirketlerinin Trafik Sigortası Yapması ve Bunun Zorunlu Olduğunu Belirtmesi

Her sigorta şirketi, trafik sigortası konusunda titiz davranmak ve bunu talep eden sigortalıya zorunlu olduğunu anlatmak zorundadır. Hiçbir sigorta şirketi keyfi olarak sigortalıya yüksek fiyatlar ile ilgili olarak trafik sigortası konusunda teklif sunmaz.  Yeni çıkan kanun ile beraber bir çok riski kategorisindeki araç ”trafik sigortası havuzu” sayesinde sigortalanabilmektedir.

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
3 Comments
  1. Ümit

    En ucuz trafik sigortası, teminat bakımından daha düşük mü oluyor ?

  2. Selin Yağcı

    Merhaba,sizce internetten iletişime geçtiğimiz sigorta şirketleri ne derece güvenilirler? Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler

  3. Saadet T

    En ucuz trafik sigortasını hangi sigorta şirketi sağlıyor

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir