Araç Kasko Sigortası

Araç Kasko Sigortası; Motorlu karayolu araçlarınızın hasara uğraması, yanması, çalınması v.b. durumlarda, mağduriyet yaşamamanız için yapılan sigorta ürünüdür.
Zaman kaybetmeyin, sigorta acentelerinden tüm Araç Kasko Sigortası tekliflerini karşılaştırın.
 • 1
 • Kişisel
  Bilgiler
 • 2
 • Telefon
  Doğrulama
 • 3
 • Teklif
  Hazırlama

Araç Kasko Sigortası Nedir?

Araç Kasko Sigortası; Motorlu karayolu araçlarınızın hasara uğraması, yanması, çalınması v.b. durumlarda, mağduriyet yaşamamanız için yapılan sigorta ürünüdür.

Kasko sigortası motorlu taşıtların birçok duruma karşı güvence altına alınmasını sağlar.

Kazalarda oluşan hasarlara ek olarak, birçok farklı hadiseden sonra ortaya çıkan zarar kasko sigortası ile telafi edilebilir. Hırsızlık, hırsızlık girişimleri, yangın, kundaklama vb. etkenlerle ortaya çıkan hasarlar, kasko tarafından karşılanan hasarların en yaygınları olarak öne çıkar. Kasko sigortası kapsam olarak oldukç genişletilebilir. Sadece motorlu taşıtlar ve karayolları ile sınırlı kalınmaz. Trafikte aracınıza zarar verme potansiyeli olan (Örn: demiryolu, tren, tramvay gibi araçlar) motorsuz taşıtlar nedeniyle oluşabilecek hasarlar da güvence altına alınmış olur.

İsteğe bağlı olarak yaptırılan kasko sigortası için vatandaşların herhangi yasal bir yükümlülüğü bulunmaz.


Kasko sigortası Neden Yaptırılmalıdır ?

Özellikle Türkiye gibi trafik kazalarının sık yaşandığı bir ülkede araç sahibi iseniz, her trafiğe çıktığınızda kaza ihtimalini düşünmelisiniz. Muhtemelen en kısa mesafelerde bile her gün birçok kazadan kıl payı kurtulduğunuz için bu ihtimali zaten aklınızdan çıkaramıyorsunuz. Trafik kazaları dışında hırsızlık, yangın veya farklı birçok dış etmene bağlı hasarların da beklenmedik anlarda başınıza gelebileceğini unutmayın.

İşte bu muhtemel senaryoların hepsini bir araya getirdiğimizde, araç sahiplerinin içini rahat ettirmenin en etkili yolu kasko sigortası yaptırmak oluyor. Zira bahsettiğimiz durumların hepsinde, aracınızın başına gelenleri maddi anlamda telafi edebilecek maddeleri, kasko poliçelerinde bulabiliyorsunuz.


Kasko sigortasını Online Satın Almanın Avantajları Nelerdir ?

Online alışverişin en büyük katkısı şüphesiz hız. Ayrıca zaman ve enerji kaybını da önlüyor. İstediğiniz kaskoyu en kısa yoldan, kolayca yaptırmanıza olanak sağlıyor.

Ayrıca ihtiyaç ve isteklerinize en uygun poliçe seçeneklerini, özgürce düzenleyebiliyorsunuz. Birkaç dakika içinde aracınızı maddi anlamda garantiye alıyorsunuz.

Kasko sigortası ve Zorunlu Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Kasko sigortası herhangi bir olumsuz durumda (poliçe kapsamına göre) kendi aracınızın alacağı hasarları karşılarken, Zorunlu Trafik Sigortası ile güvenceye alınan hasar maliyetleri, üçüncü kişilere ait olanlardır. Yani zorunlu trafik sigortası ile (kusurlu bulunduğunuz takdirde) karşı tarafa vereceğiniz maddi veya bedeni hasarların telafi edilmesi amaçlanır. Yani Zorunlu Trafik Sigortası ile kendi aracınızın aldığı hasarları telafi etmek mümkün olmayacaktır.

Kasko sigortası ise kazalara ek birçok farklı durumda aracınızın aldığı hasarları karşılayacak şekilde düzenlenir.

Ayrıca Kasko sigortası yaptırmak, araç sahibinin isteğine bırakılırken Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmak yasal bir yükümlülüktür.


Kasko Bedeli Hesaplama

Kasko bedeli hesaplanırken etkili olan ana unsurlar araç yaşı, modeli, markası ve yaşıdır. Bu ana unsurlar ışığında Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirlenen bir bedel çizelgesi ( kasko değer listesi) baz alınırak, belirlemeler yapılır. Bu noktada yaş ve model olarak daha yeni araçların, eski araçlara göre daha yüksek değerlere sahip olduğunu görebiliriz.

Kasko sigortası için yapılan bu bedel hesaplama işlemi sırasında, aracın kayıtlı olduğu il de rakamları etkiler. Yoğun trafiği ve yüksek suç oranı istatistiklerle sabit olan şehirlerde bu bedellerin daha yüksek olduğunu görürüz.


Kasko Değer Listesi Nedir ?

Kasko değer listesi kasko sigortası için hazırlanan poliçelerin temel dayanaklarından biridir. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin her ay güncelleyerek, yayınladığı bu listede piyasadaki araçlara biçilen güncel değerler yer alır. Marka, model, yaş, motor gücü gibi araçları birbirinden ayırt eden bütün özellikler bu listede belirleyici olur.

Aylık güncellenen bu listede, 15 yaş altındaki araçlar yer alır. 15 yaşından büyük araçlar için sigorta şirketi ve sigorta yaptıran kişilerin bedeller konusunda karşılıklı mutabakat sağlaması gerekir.

Kasko sigortasına ihtiyaç duyulan anlarda, poliçede daha önceden belirlenmiş bu bedel ve değerler üzerinden tazminat tutarları ödenir.


Kasko sigortası Hasarsızlık İndirimi?

Tıpkı zorunlu trafik sigortasında olduğu gibi Kasko sigortası için düzenlenen poliçelerde de hasarsızlık indirimi mevcuttur. Burada önemli olan, poliçenin geçerli olduğu bir yıl boyunca aracın herhangi bir hasar kaydına sahip olmamasıdır. Böylece bir dahaki poliçe dönemine hasarsızlık indiriminden faydalanarak geçiş yapılabilir.

Peki aracınızın aldığı hasarda kusur sizde değilse ne olacak ?

Kasko sigortası poliçelerinde bu durumda düşünülmüştür. Ülkemizde aktif olarak uygulanan zorunlu trafik sigortası da böyle bir durumda karşımıza çıkar. Zira geçirdiğiniz kazada yasal olarak kusursuzluğunuz tespit edilirse, kazanın diğer tarafı olan araç sahibinin trafik sigortası tarafından, sizin hasarınız karşılanacaktır. Bu noktada, kasko sigortası için elinizde bulunan hasarsızlık indirimi de korunmaya devam eder.

Ancak kazada kusurlu taraf siz olursanız veya başka sebeplerden ötürü kasko sigortası aracınızın hasarını karşılarsa bir sonraki dönemde bu indirimden faydalanamazsınız.

Araç Değişimi ve Hasarsızlık İndirimi Hakkı

Hasarsızlık indiriminden yararlanmaya müsait şartlarda bir araç, aynı türden başka bir araçla değiştirildiği zaman hasarsızlık indirimini değişen araca aktarmak mümkündür. Diğer durumlarda, hasarsızlık indiriminden (yeni araç için) söze etmek mümkün değildir.

Hasarsızlık indiriminin, yeni araca geçmesi için bu değişim işlemine ilişkin düzenlenmiş bir zeyilnamenin poliçeye eklenmesi gerekir.


Kasko sigortası Ne Zaman Yenilenir ?

Kasko poliçeleri birer yıllık geçerlilik süresiyle düzenlenir. Bu nedenle, poliçe başlangıcından bir yıl sonra yeni poliçe düzenlenmesi gerekir. Poliçede belirlenen hasarsızlık indiriminden faydalanmak için yenileme işleminin zamanında yapılması önem arz eder. Eğer yenileme süresi geçirildiyse, hasarsızlık indirimi hakkınızı kaybetmiş sayılırsınız.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Başka Sigorta Şirketinden Teklif Alındığında Geçerli Olur Mu ?

Poliçe yenileme süresini geçirmemek kaydıyla, hasarsızlık durumu başka bir şirket tarafından sağlanan kasko hizmetine transfer edilebilir.

Zira kasko için hasarsızlık indirimi takibi Türkiye’deki tüm sigorta şirketlerinin ortak beslendiği bir kaynağa göre uygulanır (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi).


Kasko sigortası Teminatı Dışında Kalan Durumlar Nelerdir ?

Araç düzenli bakımının yapılmamasına bağlı çürüme, eskime, bozulma vb. zararlar

Kaza sırasında aracı kullanan kişinin sürücü belgesine sahip olmaması

Taşıma limitlerine ihlal eden araçlarda meydana gelen hasarlar

Karayolları Trafik Kanunu uyarınca belirlenen sınırların üstünde alkol ve uyuşturucu madde kullanımı neticesinde oluşan hasarlar

Araç üzerinde uygulanan değişiklik & modifiye işlemleri sırasında meydana gelebilecek hasarlar

Nükleer atık veya yakıt nedeniyle ortaya çıkan hasarlar

Savaş hali gibi olağanüstü hallerde ortaya çıkan hasarlar

Aracın ruhsatsız taşıma yapan gemi veya trenler ile taşınması neticesinde meydana gelebilecek hasarlar

Kasko teminatı kapsamında değerlendirilmez.

Kaza Tespit Tutanağı İle Kasko Poliçesinden Nasıl Tazminat Talep Edilir ?

Bir kaza sonrası meydana gelen hasarı, sigorta şirketinizden talep etmek için bir takım belgeleri sunmanız gerekir.

Bu anlamda, hasar ihbarında bulunmadan evvel;

Poliçe fotokopisi

Kaza tespit tutanağı (KTT)

İfade tutanakları

Görgü tespit tutanağı

Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopileri

Alkol raporları

Hasarı net olarak gösteren fotoğraflar

*Üzerinde rehin veya ipotek uygulanmış araçlar için bankalardan alınması gereken ek belgeler

Bir araya getirilerek, sigortalı olduğunuz şirkete sunulmalıdır.

Kaza Tespit Tutanağı Nedir ?

Kaza tespit tutanakları, trafik kazalarına karışan tarafların kaza oluşumunu anlattıkları resmi bir belgedir. İki tarafta kendi açısından kazanın nasıl gerçekleştiğini bu belgeye aktarır. Araçlarda oluşan hasarların cinsi ve yeri de yine burada belirtilir.

Bu belgeler, ilerleyen süreçlerde sigorta şirketleri veya mahkemelerce de değerlendirmeye alınabilir.

Bu branşta hizmet veren 782 sigortacıdan online teklif alın! Size en yakın sigortacıları doğru listeyebilmemiz için konum izninizi vermelisiniz.
Konum izinleri hakkında daha fazla bilgi alın.
Şimdi Teklif Alın

Bi'Sigortacı Kullanıcı Görüşleri

Uzman sigorta danışmanlarından aldıkları hizmet sonrası kullanıcılar ne dedi?
Sigortacı mısınız?