Aracınızın Kasko Değerini Hesaplayın

Araç kasko değer listesi ile aracınızın kasko değer sorgulamasını yapabilir ya da diğer araçların kasko değer fiyatlarına ulaşabilirsiniz.


Kasko Değer Hesaplama Nasıl Yapılır ?


Kasko araç değer listesi sorgulama işlemi ile aracınıza ait güncel kasko değerinizi öğrenerek ve aracınıza uygun kasko sigortanızı yaptırabilirsiniz.

  • Kasko değer listesini kullanarak yaptığınız sorgulama işlemlerinde kasko sigortası yapılacak olan araçların hasar hesaplanmasında referans olarak kullanılır.
  • Bir hasar oluşması durumunda sigorta şirketleri tazminatın belirlenmesinde bu listeyi baz olarak kullanabilirler.
  • 2018 kasko değer listesi Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği tarafından hazırlanıp yayımlanmaktadır. Bu değer listesinde araçların değerleri belirlenirken araçların markası, model ve yılları ile piyasa fiyatları baz alınır.
  • Motorlu taşıtlar için vergi ödemesi yapılırken kasko değer listesindeki aracın kasko değeri kullanılmaktadır.
  • Kasko değer listesindeki araçların yaşlarının en fazla 15 yaş olması şartı vardır , diğer ve daha eski araçlar için değer belirlemesi sigorta şirketi ile sigorta yaptırmak isteyen kişi arasında belirlenmektedir.
  • Bu liste 2. el araç alım satımlarında da kullanılabilir.

Kasko Değer Listesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?


Sıfır araç fiyatlarında önemli artışlar sonucunda artık 2. el araçlarda otomobil piyasasında önemli yer tutuyor.2. el otomobil satışlarında da kasko değer listesinin yeri çok büyük . Tarafların anlaşması konusunda ve değer hesaplama yaparken kasko değer listesi kullanılıyor.Kasko değer listesinde sadece 15 yaşına kadar olan araçlara yer verilmektedir. 15 yaşından büyük olan araçlara bu listede yer verilmemekle birlikte aracın değeri sigorta şirketi ve sigortalı arasında belirlenmektedir.

Kasko değer hesaplama işlemini sitemiz üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.


Bazı Araç Modellerinin Kasko Araç Listesinde Bulunan Örnek Değerleri


Aşağıda verilen tabloda bazı modellerin kasko değer listesindeki fiyatları gösterilmektedir.

Marka Adı Model Adı Model Yılı - 2018
VOLKSWAGENCADDY 1.0 TSI 102121.930
RENAULTSYMBOL TOUCH 1.5 DCI 90 EASY-R 114.900 ₺
TOFAS-FİATDOBLO PANORAMA 1.6 M.JET 105 EASY 103.973 ₺
BMW3.30i SEDAN 2.0 (252)289.938 ₺


Kasko Araç Değer Listesi Hangi Durumlar İçin Kullanılır ?


Bu liste geçmişte araç hasar tazminatı ödemelerinde kullanılmıştır. İlerleyen dönemlerde araçların fiyat referansı için ortaya çıkan yeni kaynaklarla birlikte kasko araç değer listesi kullanılmaya başlamıştır. İnternet üzerinde kullanılan araç ilan sitelerinde, gazete ilanları ve otomobil pazarlarında kasko değer listesi kaynak olarak kullanılmaktadır. Kasko değer listesi her ay TSB tarafından düzenli olarak yayınlanmaktadır. Örnek verecek olursak bir aracın kaza geçirmesi sonucunda pert olması durumunda sigorta şirketleri bu güncel listeden yararlanarak ödemelerini yaparlar.

TSB bu verileri oluştururken, ikinci el ilan sitelerinden,ihracat ve ithalat yapan internet sitelerinden, galeriler ve gazeteler,alıcı ve satıcıların fatura bilgilerinden yararlanmaktadırlar. TSB'nin dışında ilan siteleri de kasko değer belirlemede önemli yer tutmaktadır. >

Eski uygulamalarda aracın poliçe tarihindeki fiyatı baz alınarak ödemeler gerçekleştirilirdi ve araç sahipleri bu konuda oldukça mağdur oluyorlardı. Şimdiki uygulamalarda ise aracın güncel fiyatı baz alınarak ödemeler yapılmaktadır.

Bu uygulamadan sonra her ay araçların kasko değerleri belirlenerek kasko değer listesi oluşturulmaktadır. Sigorta şirketleri bazen TSB'nin kasko değer listesini kullanmayabilir başka değer listelerinden yararlanabilirler.Bu gibi durumlarda aracın değeri belli değilse kaza sonucunda sigortalı ve sigorta şirketi arasında uyuşmazlıklar yaşanabilmektedir. TSB'nin web sitesinden online olarak araç kasko değer listesine ulaşabilirsiniz.